sobota, 19 września 2015

Dary anioła- seria


Post jest poświęcony całej serii Dary Anioła, autorki Cassandry Clare (prawdziwe imie i nazwisko to Judith A. Rumelt) ponieważ nie ma sensu opisywać każdej z osobna (książek jest sześć, SZEŚĆ!).

Tytuł: Dary anioła: Miasto kości
Autorka: Cassandra Clare (Judith A. Rumelt)
Opis: Tysiące lat temu, Anioł Razjel zmieszał swoją krew z krwią mężczyzn i stworzył rasę Nephilim, pół ludzi, pół aniołów. Mieszańcy człowieka i anioła przebywają wśród nas, ukryci, ale wciąż obecni, są naszą niewidzialną ochroną. Nazywają ich Nocnymi Łowcami. Nocni Łowcy przestrzegają praw ustanowionych w Szarej Księdze, nadanych im przez Razjela.
Ich zadaniem jest chronić nasz świat przed pasożytami, zwanymi demonami, które podróżują między światami, niszcząc wszystko na swej drodze. Ich zadaniem jest również utrzymanie pokoju między walczącymi mieszkańcami podziemnego świata, krzyżówkami człowieka i demona, znanymi jako wilkołaki, wampiry, czarodzieje i wróżki. W swoich obowiązkach są wspomagani przez tajemniczych Cichych Braci. Cisi Bracia mają zaszyte oczy i usta i rządzą Miastem Kości, nekropolią znajdującą się pod ulicami Manhattanu, w której leżą zmarli Łowcy. Cisi Bracia prowadzą archiwa wszystkich Łowców Cieni, jacy kiedykolwiek żyli. Strzegą również trzech boskich przedmiotów, które anioł Razjel powierzył swoim dzieciom. Jednym z nich jest Miecz. Drugim Lustro. Trzecim Kielich.

Od tysięcy lat Cisi Bracia strzegli boskich przedmiotów. I było tak aż do Powstania, wojny domowej, pod przywództwem zbuntowanego Łowcy, Valentine’a, który niemal na zawsze zniszczył tajemny świat Łowców. I mimo że od śmierci Valentine’a minęło wiele lat, rany, jakie zostawił, nigdy się nie zabliźniły. Od Powstania minęło piętnaście lat. Jest upalny sierpień w tętniącym życiem Nowym Jorku. W podziemnym świecie szerzy się wieść, że Valentine powrócił na czele armii wyklętych. A Kielich zaginął…
Tytuł: Dary anioła: Miasto popiołów

Clary Fray chciałaby, żeby jej życie znowu stało się normalne. Ale czy cokolwiek może takie być, skoro dziewczyna jest Nocnym Łowcą, zabijającym demony, jej matka została magicznie wprowadzona w stan śpiączki, a ona sama nagle zaczyna widzieć mieszkańców Podziemnego Świata – wilkołaki, wampiry, wróżki…Tytuł: Dary anioła: Miasto szkła

Pośród chaosu wojny Nocni Łowcy muszą zdecydować się na walkę u boku wampirów, wilkołaków i innych Podziemnych… albo przeciwko nim. Tymczasem Jace i Clary też muszą podjąć ważne decyzje. Czy mogą pozwolić sobie na zakazaną miłość?
Tytuł: Dary anioła: Masto upadłych aniołów

Wojna się skończyła i szesnastoletnia Clary Fray wraca do Nowego Jorku, podekscytowana możliwościami, które się przed nią otwierają. Zaczyna szkolenie Nocnego Łowcy, żeby nauczyć się wykorzystywać swój wyjątkowy dar. Podziemni i Nocni Łowcy w końcu zawarli pokój i, co najważniejsze, Clary może w końcu nazywać Jace’a swoim chłopakiem. Jednakże wszystko ma swoją cenę. Ktoś zabija Nocnych Łowców i prowokuje w ten sposób napięcia między Podziemnymi i Nocnymi Łowcami, mogące doprowadzić do kolejnej krwawej wojny. Najlepszy przyjaciel Clary, Simon, nie może jej pomóc. Jego matka właśnie dowiedziała się, że syn jest wampirem, więc Simon musiał opuścić dom rodzinny. Okazuje się jednak, że wszyscy chcą mieć go po swojej stronie... ze względu na moc klątwy, która niszczy jego życie. I gotowi są zrobić wszystko, żeby dostać to, czego chcą. W dodatku, Simon umawia się równocześnie z dwiema pięknymi, niebezpiecznymi dziewczynami, i żadna nie wie o tej drugiej. Kiedy Jace zaczyna się odsuwać od Clary, niczego nie wyjaśniając, jest ona zmuszona dotrzeć do serca tajemnicy, która okaże się jej najgorszym koszmarem. Clary zapoczątkowuje ciąg strasznych wydarzeń, mogących pozbawić ją wszystkiego, co kocha. Nawet Jace’a. Miłość. Krew. Zdrada. Zemsta.


 Tytuł: Dary anioła: Miasto zagubionych dusz

Jace stał się sługą zła, związanym na wieczność z Sebastianem. Tylko mała grupka Nocnych Łowców wierzy, że można go ratować. Żeby to zrobić, muszą zbuntować się przeciwko Clave. I muszą działać bez Clary. Bo Clary rozgrywa niebezpieczną grę zupełnie sama. Ceną przegranej jest nie tylko jej własne życie, ale również dusza Jace’a. Clary jest gotowa zrobić dla niego wszystko, ale czy nadal może mu ufać? I czy on jest naprawdę stracony? Jaka cena jest zbyt wysoka, nawet za miłość?
Tytuł: Dary anioła: Miasto niebiańskiego ognia.

Ciemność ogarnęła świat Nocnych Łowców. Chaos i destrukcja obezwładniają Nefilim, ale Clary, Jace, Simon i ich przyjaciele łączą siły, żeby walczyć z największym złem, z jakim kiedykolwiek się zetknęli. Brat Clary, Sebastian Morgenstern, systematycznie usiłuje zniszczyć Nocnych Łowców. Posługując się Piekielnym Kielichem, zmienia ich w istoty z koszmaru, rozdziela rodziny i kochanków, powiększa szeregi swojej armii Mrocznych. Nic na świecie nie jest w stanie go pokonać… ale jeśli Clary i jej drużyna wyprawią się do królestwa demonów, mogą mieć szansę…

Ludzie stracą życie, miłość zostanie poświęcona, cały świat się zmieni. Kto przeżyje w szóstej i ostatniej, wybuchowej części „Darów Anioła"?Moja opinia: Jeśli chodzi o całokształt, jestem pod wrażeniem twórczości Cassandry Clare, która ma na koncie jeszcze jedną trylogię i kilka powieści o przygodach Nocnych Łowców których jeszcze nie przeczytałam, zle zamierzam, co może trochę zająć). Sporo nawiązań do Biblii, ale nawet jako że jej nie czytałam, wszystko było na tyle wytłumaczone, że nie trzeba się przejmować brakiem zrozumienia ze strony nie wierzących czy nie wtajemniczonych. Jest kilka kwestii, które mnie irytują (a jako że zdarzają się we właściwie każdej książce tego typu) ale to ze względu na mój brak sympatii do romansów. Jak można się domyślić po samych opisach książki, sporo tam o miłości. W niektórych momentach bohaterowie są aż przesadnie i do znudzenia pochłonięci narzekaniem na swojego pecha jeśli chodzi o sprawy sercowe. Njabardziej irytującą postacią jest uwielbiany przez większość czytelników tej serii Jace Wayland (Morgenstern, Lightwood czy tam Herondale, zwał jak zwał), który nijak nie mógł się zdecydować co począć ze swoimi uczuciami do głównej bohaterki Clary przez conajmniej cztery tomy (możliwe, że więcej no ale pewności nie mam).

Jeśli już wymieniać ulubione postaci, są nimi Wysoki czarownik Brooklynu, Magnus Bane i zły brat głównej bohaterki, Sebastian Morgenstern znany również jako Jonathan Christopher Morgenstern (przeczytacie to ogarniecie to wszystko z imionami i nazwiskami ;) ).

Czytając tę serię można odzczuć wiele emocji (no chyba, że jest się taką znieczulicą jak ja o czym wie najlepiej moja wspaniała współzałożycielka tego bloga KLA UDIA) Pełne humoru, wzruszeń, poświęceń i miłości. Co więcej mogę powiedzieć, żeby zrozumieć, trzeba przeczytać. Gorąco polecam!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz