piątek, 2 października 2015

Igrzyska śmierci- trylogia

Tytuł: Igrzyska śmierci
Opis: "Igrzyska śmierci", pierwszy tom bestsellerowej trylogii Suzanne Collins, trafia do kin! To opowieść o świecie Panem rządzonym przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków z każdego z dwunastu dystryktów wyrusza na Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie.
Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a już to zasługuje na miano prawdziwej walki o przetrwanie...
Moja opinia: Książke przeczytałam dopiero po obejrzeniu pierwszego filmu, który bardzo mi się spodobał. Jak znalazłam całą trylogię, musiałam ją mieć. W filmie na podstawie pierwszej książki jest uwzględnione wiele szczegółów, więc jak ktoś widział pierwszą część filmu, nie musi się wysilać z czytaniem pierwszego tomu. Tak czy inaczej, trylogia 'Igrzyska śmierci' jest godna uwagi i polecenia. Oczywiście nie byłąbym sobą gdybym nie miała się do czego przyczepić. Jak pierwszą częśćfilmu można zachwalać, tak do pozostałych dwóch (W pierścieniu ognia, Kosogłos część 1) jest kilka kwestii do omówienia no ale nie będę tu co po niektórym spoilerować. Taka miła będę, a co.
Mówiłam (i w sumie nie tylko ja mówiłam) w poprzednich postach, że ostatnie książki serii (czy tam trylogii, sagi, kto jak woli) są zazwyczaj do dupy (przepraszam za wyrażenie jeśli kto przewrażliwiony) no i tym razem też się to po częsci sprawdza. Trochę naciągane zakończenie, śmierć co po niektórych bohaterów bez sensowna i czasem nawet łamiąca serce a na koniec, mało efektowne i równie bez sensowne zakończenie egzystencji (spoiler alert!) Prezydenta Coriolanusa Snowa. Tak czy inaczej, polecam bo naprawdę warto przeczytać książkę, no a jeśli komuś się nie chce, zawsze można obejrzeć film:)
Co do ostatniego filmu, recenzje dodam dopiero po premierze. No trzeba jakoś przeczekać...


Opisy książek


Tytuł: Igrzyska śmierci; W pierścieniu ognia
Opis: Głodowe Igrzyska wbrew przewidywaniom wygrywa szesnastoletnia Katniss. Wraz z niż po raz pierwszy w dziejach Kapitolu wygrywa je tak że drugi trybut - Peeta Mellark, z którym Katniss stanowiła na arenie parę. Po powrocie do Dwunastego Dystryktu sprawy się komplikują - postawa Katniss podczas igrzysk bardzo nie spodobała się władzom. Komplikuje się także jej życie osobiste - Katniss niełatwo się teraz rozeznać we własnych uczuciach. Polubiła Peetę, ale przecież jest jeszcze Gale - bliski przyjaciel.

Tymczasem jednak Katniss i Peeta muszą wziąć udział w odbywającym się po każdych igrzyskach Turnee Zwycięzców i odwiedzić wszystkie dystrykty. Ta podróż uświadamia im, że są ludzie skłonni zbuntować się przeciwko okrucieństwu władzy.Tytuł: Igrzyska śmierci; Kosogłos
Opis: Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce - legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą.
Katniss mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem - symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi.
Tutaj także linki do filmów:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz